Setna rocznica urodzin Tadeusza Zakrzewskiego (1922–2014)4 sierpnia przypada setna rocznica urodzin zasłużonego toruńskiego bibliofila, długoletniego prezesa (1972-1990) i honorowego członka (1990) Towarzystwa Bibliofilów im. J. Lelewela w Toruniu, uhonorowanego Orderem Białego Kruka (1994) – Tadeusza Zakrzewskiego (1922–2014) Warto z działalności TBL przypomnieć, iż w ramach cyklu Moje spotkania z książką, zapraszał ciekawych gości, m.in. Karla Dedeciusa, Marię Gliwę. Przygotowywał i redagował materiały Towarzystwa przeznaczone do druku. Był jednym z organizatorów Ogólnopolskiego Zjazdu Bibliofilów w Toruniu w 1978 r. Wygłosił wiele referatów w trakcie spotkań komilitonów toruńskich, ale również w czasie Ogólnopolskiego Zjazdu Bibliotekarzy Polskich, który odbył się w 1985 r. w Toruniu, czy Ogólnopolskiego Zjazdu Bibliofilów w Warszawie w 1998 r. Dokładnie 4 VIII w stulecie urodzin złożymy kwiaty na jego grobie na starym cmentarzu w Podgórzu. Całe życie badał dzieje naszego miasta, w szczególny sposób interesowała go część lewobrzeżna Torunia m.in. swój dom i kolejarską rodzinę, czasy II RP, opisał we Wspomnieniach Torunianina[!] z Podgórza, wydanych przez toruńskich komilitonów (2016). Opisał wiele nieznanych postaci zasłużonych dla polskości Podgórza, Torunia i Pomorza. Jedną z nich, którą przybliżył torunianom, był Leon Szymański – niezwykły bajończyk Niepodległej. Tak jak on, związany i zasłużony dla Podgórza (mieszkali przy jednej ulicy). Otrzymał w 2002 r. Medal Prezydenta Miasta Torunia „Thorunium”. Składając kwiaty na jego grobie, nie zapomnimy o symbolicznej mogile – tablicy pamiątkowej upamiętniającej oddanego Podgórzowi - Leona Szymańskiego (zamordowanego przez Niemców w lasach Barbarki). ************* Nasze uroczystości zostały wpisane w działania programu „Koalicje dla Niepodległej” – Niepodległa. Trzeba, by naszych bohaterów – lokalnych, przybliżyć całej Polsce. Po prostu zasługują, by poznać ich życie i dokonania.
Zapraszamy do Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu na czwartkowe spotkania: na wieczór toruński poświęcony Tadeuszowi Zakrzewskiemu – 8 IX godz. 18.00, i kolejny wieczór toruński poświęcony Leonowi Szymańskiemu 29 IX godz. 18.00 (oraz spacer śladami Leona Szymańskiego - 23 IX, zaczynamy ponownie od starego cmentarza podgórskiego (od 10.30).
Autor: Katarzyna Tomkowiak |
Kazimierz Bryndal 1929-2022. Pożegnanie
22 maja 2022 r. zmarł, w wieku 92 lat nasz komiliton doktor Kazimierz Bryndal. Znany i ceniony stomatolog był człowiekiem wielu talentów i zainteresowań. Miłośnik rodzinnego Torunia i Kaszub, ale przede wszystkim człowiek otwarty na drugiego człowieka. Hojnie dzielił się z nami wiedzą i wspomnieniami o wydarzeniach, w których uczestniczył i o ludziach, z którymi zetknął się w swoim życiu.
Zapamiętamy Go jako zawsze życzliwego wobec wszystkich, którzy mieli szczęście Go poznać.
Doktora Kazimierza Bryndala wspominają: Zmarł dr Kazimierz Bryndal, ceniony toruński stomatolog oraz jego żona dr Eleonora Sobiecka-Bryndal
Zmarł dr Kazimierz Bryndal, wybitny toruński lekarz i ojciec znanych artystów
Toruń. Zmarł dr Kazimierz Bryndal, ceniony toruński stomatolog Zmarł wybitny toruński lekarz. Był ojcem znanych artystów Toruń w żałobie. Nie żyje znany i ceniony lekarz!
Sylwetki stomatologii: Kazimierz Bryndal Autor: Elżbieta Wykrzykowska
Instrumentarium Jana Heweliusza
12 V 2022 w Książnicy Kopernikańskiej wykład otwarty prof. Andrzeja Strobla
Początek o godz. 18.00. Organizatorzy: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu Patronat medialny: "Urania - Postępy astronomii" Patroni: Hevelianum, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Toruniu
Prof. Strobel o planowanym wykładzie: "Jan Heweliusz stworzył w XVII wieku, w Gdańsku, jedno z najlepiej wyposażonych obserwatoriów astronomicznych w ówczesnej Europie. Sam budował i konstruował instrumenty astronomiczne do pomiarów położeń i ruchów ciał niebieskich oraz lunety do badania ich natury fizycznej. Niezwykła pomysłowość i wynalazczość Heweliusza przyciągały uwagę nawet ówczesnych władców europejskich. Niektórzy z nich osobiście uczestniczyli w obserwacjach w jego dostrzegalni".
Wykładowi i wystawie będzie towarzyszyć pokaz oryginałów starodruków z kolekcji Książnicy Kopernikańskiej - tylko 12 maja od godz. 18.00.
Więcej informacji o wydarzeniu na FB KK i witrynie internetowej (zarówno te dot. wykładu jak i wystawy) Astroinstrumenty Jana Heweliusza
Wystawa w Książnicy Kopernikańskiej 12-31.05.2022 Organizatorzy: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu Patronat medialny: "Urania - Postępy astronomii" Patroni: Hevelianum, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Toruniu W XVII-wiecznym Gdańsku przy ulicy Korzennej powstało i działało doskonale wyposażone obserwatorium astronomiczne. Jan Heweliusz prowadził w nim obserwacje, początkowo samodzielnie, później wraz ze swym najlepszym asystentem, czyli żoną Elżbietą. Nazywał je "dostrzegalnią", a także "Gwiezdnym Grodem". Na obszernym tarasie swych gdańskich kamienic przyjmował znakomitych gości, naukowców i królów. Wykorzystywane w trakcie badań instrumenty astronomiczne, do pomiarów położeń i ruchów ciał niebieskich oraz lunety do badania ich natury fizycznej, samodzielnie konstruował i budował. Były one nie tylko przydatne w trakcie prowadzenia badań, ale i piękne, bowiem również, je ozdabiał. Heweliusz utrwalił swe astro urządzenia na rycinach, które zamieścił w swych pracach – był bowiem nie tylko astronomem, ale i rytownikiem i właścicielem drukarni. Możemy podziwiać sekstanty i kwadranty, atrakcyjne, jak ażurowa biżuteria (gdyby nie ich rozmiary) oraz lunety imponujące długością, czy ich pomysłowe mocowania (m.in. do balustrady tarasu), a także wiele innych części urządzeń, nad których konstrukcją mozolił się w swej pracowni. Dzieła Heweliusza, które autor ofiarował bibliotece toruńskiego, protestanckiego Gimnazjum Akademickiego, przetrwały, są w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Na wystawie zostaną zaprezentowane wzmiankowane ryciny – miedzioryty, obrazujące warsztat pracy znakomitego astronoma. W dużej mierze pochodzą one z jego dzieła Machinae coelestis cz. 1.
|